Güncel Bursa

Cizre’de çiftçilere 10 bin tane hindi palazı ve 60 ton yem dağıtıldı

GAP BÖLGE KALKINMA İDARESİ’NİN GAP KIRSAL KALKINMA PROJELERİNİ DESTEKLEME PROGRAMI ÇERÇEVESİNDE HAYATA GEÇİRİLEN CİZRE HİNDİ YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ KAPSAMINDA 100 ÇİFTÇİYE 10 BİN ADET HİNDİ PALAZI VE 60 TON YEM DAĞITILDI.

Cizre’de çiftçilere 10 bin tane hindi palazı ve 60 ton yem dağıtıldı
44 views
25 Haziran 2019 - 16:54

GAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin GAP Kırsal Kalkınma Projelerini Destekleme Programı çerçevesinde hayata geçirilen Cizre Hindi Yetiştiriciliği Projesi kapsamında 100 çiftçiye 10 bin tane hindi palazı ve 60 ton yem dağıtıldı.

Cizre Kaymakamlığı Ziraat ve Orman İl Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği projede yüzde 70’ini GAP İdaresi, yüzde 30’nu çiftçinin karşıladığı Cizre ve Köylerinde Hindi Yetiştiriciliği Projesi kapsamında 100 çiftçiden her birine 100 hindi olmak suretiyle toplamda 10 bin tane hindi palazı ile toplam 60 ton yem dağıtıldı. Cizre’de Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Kaymakam Faik Arıcan, İlçe Hususi İdare Müdürü Ahmet Ebem, Ziraat ve Orman İlçe Müdürü Ayhan Buğday ve çiftçiler katıldı.

Burada konuşan Kaymakam Arıcan, projenin maliyetinin ortalama 300 bin lira bulunduğunu söylemiş oldu. Kaymakam Arıcan, “Projenin yüzde 70’ini devlet desteği olmak suretiyle yüzde 30’u da yurttaşlarımızın desteğidir. Bu tür projelerde yurttaş desteği alınıyor ki vatandaşlar bir ihtimal birazcık daha işi sıkı meblağ ve meydana getirilen işe ilgi gösterir diye. Doğal olarak ki merkez ve köylerde bu projeye başvuran çiftçilerimizden 100 çiftçimiz meydana getirilen araştırma ve ince seçimden sonrasında bu projeden destek almak için seçildi. Bu projenin güzel bir proje olacağını tahmin ediyorum. Bizim idealimiz ve isteğimiz bu topraklarda ziraat ve hayvancılık mevzusunda da örnek emekler yapıldığını göstermek, anlatmak ve güzel örnekleri de tanıtmaktır. Bu anlamda bu projenin yetiştiricilerimize, çiftçilerimize ve ilçemize hayırlı olmasını dilerim. Yurttaşlarımızdan hayvan popülasyonunun arttırılmasını arzu ediyoruz. Kümes hayvanlarında da bir ihtimal hindi fazlaca yaygın değildir, yetiştirenler var fakat bir ihtimal buda bir örnek olur ve hindi yetiştirmede ilçemizde bir ihtimal fazlalaşır ve aile ekonomisine de katkı sağlar diye temenni ediyorum” dedi.

Meydana getirilen konuşmaların peşinden törene katılan çiftçilere hindi palazı ve yemler törenle dağıtıldı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Guncelbursa.com İHA Abonesidir. İhlal bildirimleri için abuse@guncelbursa.com - Alt Yapı: Yel Medya