Güncel Bursa

Çobanoğlu’nun konkordato sonucu iptal oldu, alacaklılar Gemlik’te kamp kurdu

KONKORDATO KARARININ ALINMASININ ARDINDAN ÇOBANOĞLU FİRMASINDAN YAPILAN AÇIKLAMADA, “GAYEMİZ ALACAKLILARI VE ŞİRKETİ MAĞDUR ETMEMEK. ‘ŞİRKETİMİZİN ALACAĞI OLAN 16 MİLYON TL’LİK ÖNEMLİ BİR TUTAR BULUNMAKTADIR. BU SEBEPLE ÇEKLERİMİZİN YAZILMAMASI, ALACAKLILARIMIZIN MAĞDUR OLMAMASI ADINA KONKORDATO İLAN EDEREK, BUNLARI GÜVENCE ALTINA ALDIK. BU KARAR SONRASINDA ÜÇ AY BORÇLAR ERTELENECEK VE ÇEKLERİMİZİN YAZILMASININ ÖNÜNE GEÇİLECEKTİR” DENİLDİ.

Çobanoğlu’nun konkordato sonucu iptal oldu, alacaklılar Gemlik’te kamp kurdu
11 views
11 Temmuz 2019 - 18:25

Çobanoğlu Hurda Metal Ticareti A.Ş. ile ilgili günlerdir devam eden sürünceme, Gemlik Savcılığının müdahalesiyle çözüldü. Firmanın mahkemeden almış olduğu konkordato sonucu iptal edildi.

Konkordato sonucu almasının peşinden alacaklıların dolandırıcılık iddialarını soruşturan Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı, ilgili firmanın konkordato sonucu almadan ilkin Türkiye’nin çeşitli yerlerinden değişik ürünler temin ettiğini tespit etti. Aslen hurda ve metal sektöründe etkinlik gösteren firmanın çocuk bezinden, peynir ve öteki besin ürünlerine, mobilyadan, inşaat iskelesine kadar fazlaca fazla kalemde mal almış olduğu öne sürüldü. Ödeme tarihinin de, genel anlamda konkordato günü ve sonrasına denk gelmesini değerlendiren savcılık adli soruşturmasını derinleştirerek sürdürdü.

Savcılık devreye girdi

Gemlik Cumhuriyet Savcılığının şikayetler üstüne devreye girmesinin peşinden başlamış olan süreçte, savcılık kolluk kuvvetleri vasıtasıyla malların bulunmuş olduğu Gemlik’teki depolar ile öteki il ve ilçelerdeki depolara ekip gönderdi. Uzun vade çekler ile alınan ve günü gelen çeklerin ödenmemesinin peşinden tespit edilen malları da, bulundukları yerlerde Yedi Güvenilir’e teslim edildi.

30 mağdur, 20 milyon TL

Şuana kadar Gemlik Cumhuriyet Savcılığına, 30 kişinin başvurduğu kaydedilirken, mağdurların mallarının değerlerinin 20 milyon TL bulunduğunun altı çizildi. Malların çoğu zaman yüzde 25 civarı karla Çobanoğlu şirketine vadeli olarak satılmış olduğu da iddialar içinde yer aldı.

Bursa Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaşım (KOM) Müdürlüğü de yürütülen soruşturma ile ilgili devreye girdi. Savcılık ve KOM tarafınca meydana getirilen araştırmalarda, konkordato öncesinde Çobanoğlu’na kayıtlı 100 taşınmasın 23’e indirilmiş olduğu, şirket sahibi Harun Çoban’ın boşanma davası sonucunda mühim sayıda taşınmazın el değiştirdiği, çeşitli taşınmazın da satışının yapıldığı tespit edildi.

Çobanoğlu hakkında soruşturma sonucu

Çobanoğlu şirketinin bugüne dek bankalar ve öteki dizin oranlarında genel anlamda fazlaca iyi olduğu, bu sebeple mağdurların firmaya güvendikleri kaydedildi. Şirket sahibi Harun Çoban ile ilgili soruşturma sonucu çıkarıldı.

Öte taraftan konkordato kararının alınmasının peşinden Çobanoğlu firmasından meydana getirilen açıklamada, “Gayemiz alacaklıları ve şirketi mağdur etmemek. ’Şirketimizin alacağı olan 16 milyon TL’lik mühim bir meblağ bulunmaktadır. Bu sebeple çeklerimizin yazılmaması, alacaklılarımızın mağdur olmaması adına konkordato duyuru ederek, bu tarz şeyleri güvence altına aldık. Bu karar sonrasında üç ay borçlar ertelenecek ve çeklerimizin yazılmasının önüne geçilecektir. Üç ay sonunda da düzgüsel ödeme takvimimize uygun olarak borçlarımızı ödeyeceğiz. Gemlik’te gösterilen bir gazetede iddia edilmiş olduğu şeklinde 300 milyon TL şeklinde bir borcumuz yoktur. Vadesi gelen ve kayyuma devredilen 5 milyon civarında borcumuz, vadesi gelecek olan da toplam 56 milyon TL civarında borcumuz bulunmaktadır. Şirketimizin iş hacmi göz önüne alındığında, borç miktarı biz için aşılamayacak sayı asla değildir. Muhasebe kayıtlarından baktığımızda 56 milyon civarında borç, mühim oranda da alacağımız görünmektedir. Bununla beraber da mal varlığımız bu rakamların fazlaca üzerindedir” ifadelerine yer verdi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Guncelbursa.com İHA Abonesidir. İhlal bildirimleri için abuse@guncelbursa.com - Alt Yapı: Yel Medya