Güncel Bursa

Dünya mutfağının yıldızları Mardin’de

DÜNYANIN EN İYİ ŞEFLERİ VE GASTRONOMİ YAZARLARI, KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TARAFINDAN DÜZENLENEN “GASTROWAY” ETKİNLİĞİ KAPSAMINDA MARDİN’E GELEREK TARİHİ MEKANLARI GEZDİ, YÖRESEL LEZZETLERİ TATTI.

Dünya mutfağının yıldızları Mardin’de
13 views
20 Haziran 2019 - 22:06

Dünyanın en iyi şefleri ve gastronomi yazarları, Kültür ve Gezim Bakanlığı tarafınca düzenlenen “Gastroway” etkinliği kapsamında Mardin’e gelmiş olarak zamanı mekanları gezdi, bölgesel lezzetleri tattı.

Kültür ve Gezim Bakanlığının organizasyonuyla “Gastroway” programı kapsamı kapsamında Mardin’e gelen dünyaca meşhur şefler ve gastronomi yazarları, Mardin’in zamanı dokusu ve bölgesel lezzetlerini yakından inceledi. The Best 50 Restaurants Of The World sıralamasında yer edinen, Michelin yıldızı sahibi şeflerle gastronomi yazarları ve gazetecilerden oluşan 10 değişik ülkeden 30 kişilik grup, Mardin’de Dara antik kenti Beyazsu, Dayrulzafran Manastırı, zamanı Mardin’i gezerek binlerce senelik zamanı dokuyu keşfetti hem de bölgesel lezzetleri tattı. Şefler kendileri için hazırlanan bölgesel yemeklerin tariflerini alarak Mardin bölgesine özgü Sembusek, içli köfte, kaburga dolması ve bölgesel sumak ekşili dolmaya fanatik kaldı.

“Dünyaca meşhur şefleri Mezopotamya’da ağırladık”

Gazetecilere konuşan Gastroway Projesi’nin organizatörü Gökmen Sözen, geçen yıl ki gastronomi etkinliğini Ege’de yaptıklarını bu yıl Mezopotamya’da halletmeye karar verdiklerini ifade ederek, “Mezopotamya’ya gastronomi şehri Gaziantep’ten başladık, arkasından zamanı ile kuvvetli Şanlıurfa ile mistik güzellikleri ile zamanı ile fazlaca mühim bir kent olan Mardin’le devam ediyoruz, arkasından Diyarbakır’a geçiyoruz. Dünyaca meşhur şefleri Mezopotamya’da ağırladık. Bu bölgenin daha çok yatırıma ihtiyacı var, hem konaklama, hem restoran, hem de tarımsal gezim gastronomisinde tarımla birleştirmemiz lazım” dedi.

Geziye katılan şef Oscar Calleja Mardin’in zamanı dokusunu fazlaca beğendiğini ifade ederek, “Bu alanda olan her şeyin fazlaca hususi bulunduğunu düşünüyorum. Oldukça değişik kültürlerin bir araya gelmiş olduğu bölgede olduğumuzu düşünüyoruz. Mezopotamya bölgesini ve burada ki kültürü incelemek benim için fazlaca garip bir deneyim oldu. Bölgenin gastronomisini benim mesleğime ilgi duyan herkesi bu araya gelmeye çağrı ediyorum. Yakın lezzet olarak bizim orada tortella fazlaca yaygın kullanılır. Burada da lavaş ekmeği aslına bakarsanız domates biber Amerikan mutfağında da sık kullanılan bir ürün. Mardin’de olmaktan fazlaca mutluyuz” diyerek gezisini sürdürdü.

Leyli gecesi ile Mardin gezisi bitti

Manastır gezisinin arkasından meşhur şefler Mardin Müzesi destekleri ile turizme kazandırılan Leyli Muse Restoran’da meşhur şefler için özenle hazırlanan Mardin yöresi ürünlerden akşam yemeğinde bir araya gelmiş olarak bölgesel müziklerin yer almış olduğu leyli gecesi ile Mardin gezisi sonlandırdı.

Mardin gezisine Michelin yıldızlı şefi Yoshizumi Nagaya, Michelin yıldıza haiz şef Andrea Aprea, dünyanın çeşitli lokasyonunda gastronomi etkinliklerine akademisyen ve gastronomik danışman olarak katılan şef Pere Planaguma, 2016’da İspanya’nın “En İyi Pasta Şefi” seçilen şef ve Joana Artieda, Time Out Budapest, Vilagevo, Radiocafé şeklinde çeşitli mecrada yazıları piyasaya çıkan Andras Jokuti, Tayland’daki Guides Géo ve Vincent Vorajit Vichit Vadakan, Remy Thomas Havetz, Andre Lıma De Luca, Igor Cubıllo, Oscar Calleja Orallo, Alberto Foyo Raurıch, Hıromı Ohama, Meropı Papadopoulou, Aılın Alexo, Chıa-Meı Chao katılım sağlamış oldu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Guncelbursa.com İHA Abonesidir. İhlal bildirimleri için abuse@guncelbursa.com - Alt Yapı: Yel Medya