Güncel Bursa

Ege Üniversitesi A Plus Üniversite oldu

TÜRKİYE ÜNİVERSİTE MEMNUNİYET ARAŞTIRMASI RAPORUNA GÖRE EGE ÜNİVERSİTESİ (EÜ), 188 ÜNİVERSİTE ARASINDA GEÇEN YILA GÖRE ÖNEMLİ BİR SIÇRAMA YAPTI.

Ege Üniversitesi A Plus Üniversite oldu
28 views
14 Temmuz 2019 - 14:06

UniAr (Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı) tarafınca 35 binin üstünde talebe görüşü alınarak meydana gelen Türkiye Üniversite Sevinç Araştırması (TÜMA) raporuna gore Ege Üniversitesi (EÜ), 123 devlet ve 65 vakıf olmak suretiyle 188 üniversite içinde geçen yıla gore mühim bir sıçrama yapmış oldu.

Ege Üniversitesinde son iki yıl içerinde Rektör Prof. Dr. Necdet Budak öncülüğünde hayata geçirilen vizyon projeler, iz bırakan uygulamalar ve talebe odaklı yönetim anlayışı ile yaya öncelikli sürdürülebilir yeşil kampüs emek harcamaları meydana getirilen alan araştırmasında Egeli öğrencilerden tam not aldı. TÜMA 2019 raporunda; Ege Üniversitesi “Yerleşke ve Yaşamının Doyuruculuğu” sıralamasında 188 üniversite içinde, en yüksek puan olan A+ kategorisinde yer alarak 14’üncü sıraya yerleşti ve “A Plus Üniversite” oldu. Türkiye’de Yerleşke ve Yaşamının Doyuruculuğu boyutunda öğrencilerini üst düzeyde (A+) memnun edebilen yalnız 30 üniversite bulunuyor. Ek olarak Ege Üniversitesi bundan önceki yıla gore Bilimsel nitelikli Destek ve İlgi puanını en fazla yükselten ilk on üniversite arasına girmeyi başardı.

“Örnek emek harcamalar yaptık”

Türkiye Üniversite Sevinç Araştırmasının neticelerini değerlendiren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Talebe odaklı, öğrenciyi merkeze alan, yol gösterici ve örnek emek harcamalar yaptık. Üniversitemizde her alanda değişiklik ve dönüşüme devam ediyoruz Asla kuşkusuz daha kat etmemiz ihtiyaç duyulan uzun bir mesafe var. Eğitim, iyi mi yaşam boyu devam eden uzun soluklu bir süreçse, değişiklik de asla kuşkusuz uzun soluklu bir süreçtir. Kısa sürede ulaştığımız hedefler, gerçekleştirdiğimiz projeler kıymetli ekip arkadaşlarımın, bilimsel nitelikli ve yönetimsel çalışanlarımızın gösterdikleri üstün çaba ve emekleri sayesindedir. Hepsine gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

“Gece gündüz çalıştık”

Üniversite olarak talebe odaklı pek oldukça projeyi uygulamaya soktuklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Budak, “Ilk olarak şunu belirtmek isterim ki her öğrencimiz cep telefonu, toplumsal medya ve Turkuaz Masa üstünden rektörüne kolaylıkla ulaşabiliyor. Öğrenciyi merkeze alan oldukça mühim emek harcamalar yaptık. Kütüphane bütçesini artırdık. Kütüphane kullanım saatlerini gece yarısına kadar uzattık ve vize-final dönemlerinde 24 saat açık tuttuk. Öğrencilerimize 30 değişik dilde yabancı dil öğretimine yönelik olarak eğitim seti satın aldık. Türkiye merkezli en oldukça toplumsal bilimler makalesinin bulunmuş olduğu yerli dizin olan Toplumsal Bilimler Atıf Dizini (SOBİAD) veritabanını kazandırdık. Öğrencilerimizin Wi-fi ve web kullanımına yönelik olarak kampüs web alt yapısını güçlendirdik. Öğrencilerimizin yoğun olduğu bölgelerde su sebilleri koyduk. Öğrencilerimize yiyecek bursu anlamında yüzde bin 500 oranında artış sağladık. Üniversitemiz Geleneksel Bahar Şenliklerini tekrardan başlattık. 8 bin kişilik yurt projesinin girişimini Gençlik ve Spor Bakanlığı nezdinde yaptık. Yeni düzenlemelerle yeşil kampüs, sürdürülebilir üniversite konsepti ile birçok alanda peyzaj ve bisiklet kullanımına yönelik emek harcamaları devreye soktuk. 25 bin metrekare çim alan oluşturduk. Birçok birimimizi tekrardan yapılandırdık. Gençlik ve Spor Kulübünü bir oldukça branşta etken hale getirdik. Spor tesislerimizi yeniledik. Daha talebe merkezli bir üniversite anlayışını uygulamaya geçirerek yol gösterici olduk. Kısacası üniversitemizde, sürdürülebilir bilim sanat ve spor kültürü yerleştirmek için gece gündüz çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Öğrencilerimizden gelen her talebi karşılamaya çalıştık. Öğrencilerimizin kariyerine, gelişimine, bilimsel nitelikli ve toplumsal sıkıntılarını gidermeye yönelik destek sistemleri kurduk. Ege Üniversitesi ile bağlarının devam etmesi ve olanaklarından yararlanabilmeleri için ’Mezun Kartı’ uygulamasını başlattık” diye konuştu.

14’üncü sıraya terfi etti

Ege Üniversitesi, ’Devlet Üniversitelerin Genel Sevinç Sıralaması’nda önceki yıl 25. sırada yer alırken 2019 senesinde 482 puan alarak 123 devlet üniversitesi içinde 14’üncü sıraya terfi etti. ’Üniversitelerin Genel Sevinç Sıralaması’nda ise bundan önceki yıl 50’nci sırada yer edinen Ege Üniversitesi bu seneki raporda 482 puan alarak 188 üniversite içinde 30’uncu oldu. Türkiye Üniversite Sevinç Araştırması’nda Ege Üniversitesi “Yerleşke ve Yaşamının Doyuruculuğu” sıralamasında 188 üniversite içinde en yüksek puan olan A+ kategorisinde yer alarak 14. sıraya yerleşti ve “A Plus Üniversite” oldu. Yerleşke ve Yaşamının Doyuruculuğu boyutunda öğrencilerini üst düzeyde (A+) memnun edebilen yalnız 30 üniversite bulunuyor. Ek olarak Ege Üniversitesi bundan önceki yıla gore 172 üniversite içinde Bilimsel nitelikli Destek ve İlgi puanını en fazla yükselten ilk on üniversite arasına girdi. Ege Üniversitesinin bu başarısında; son iki yıl içinde benimsenen talebe odaklı yönetim anlayışı, yaya öncelikli sürdürülebilir yeşil kampüs, hayata geçirilen dijital uygulamalar ve yasal düzenlemeler, gerekseme doğrultunda tekrardan yapılandırılan birimlerin yanı sıra merkezi kütüphane kaynaklarının zenginleştirilmesi, yemekhane mutfaklarında ve fiziki koşullarında kalitenin artırılması, yenilenen spor tesisleri, üniversite- endüstri işbirlikleri, AR-GE ve inovasyon emek harcamaları etkili oldu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Guncelbursa.com İHA Abonesidir. İhlal bildirimleri için abuse@guncelbursa.com - Alt Yapı: Yel Medya