Güncel Bursa

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Varank, Macaristan’da

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK, TÜRKİYE-MACARİSTAN KARMA EKONOMİK KOMİSYONU (KEK) 6. DÖNEM TOPLANTISI’NA EŞ BAŞKANLIK YAPMAK ÜZERE BUDAPEŞTE’YE GELDİ.

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Varank, Macaristan’da
64 views
25 Haziran 2019 - 19:12

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 6. Dönem Toplantısı’na eş başkanlık yapmak suretiyle Budapeşte’ye geldi.

Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 6. Dönem Toplantısı’na eş başkanlık meydana getirecek olan Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, başkent Budapeşte’ye geldi. Bakan Varank’ı Budapeşte Havalimanında Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay karşıladı. Karşılamanın peşinden ilkin otele giden Bakan Varank ve beraberindeki kurul, hemen sonra Gül Baba Türbesi Kültür Kompleksi’ne geçti. Bakan Varank ve eşi Esra Varank’ı burada Gül Baba Vakfı Başkanı Adnan Polat ve Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Avrupa Başkanı Suat Karakuş karşıladı. Türbe ve kompleksi gezen Bakan Varank, yakarma ederek ve türbe hakkında detaylı informasyon aldı.

“Hem Gül Baba hazretlerinin türbesi şanına yakışır bir halde restore edilmiş oldu”

Ziyaretin peşinden İhlas Haber Ajansı (İHA) mikrofonuna konuşan Bakan Varank, “ Bugün Gül Baba hazretlerinin türbesini ziyaret ediyoruz. Gül Baba hazretleri yalnız 10 yıl burada yaşamasına karşın hem bizim tarihimiz açısından hem de Macar zamanı açısından oldukça mühim izler bırakan bir gönül insanı. Burada hükümetimiz Macar hükümeti ile birlikte oldukça güzel bir restorasyon gerçekleştirmiş oldu. Hem Gül Baba hazretlerinin türbesi şanına yakışır bir halde restore edilmiş oldu, hem de etraftaki bu tekke ele alınarak burası güzel bir kültür sanat merkezi haline getirildi” dedi.

“Türkiye ve Macaristan’ın zamanı oldukça eskilere dayanıyor”

İki ülkenin tarihten gelen derin bağları bulunduğunu belirten Bakan Varank, “İki ülke hükümetlerinin bu şekilde bir ortaklıkta buluşmuş olması oldukça mühim. Türkiye ve Macaristan’ın zamanı oldukça eskilere dayanıyor, ve bu güzel kültür sanat merkezi de tekke de türbe de o tarihe hizmet eden güzel bir yapıt olarak ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, 25-26 Haziran’da Budapeşte’de Türkiye-Macaristan KEK Toplantısı’na katılımının yanı sıra bir takım diplomatik temas gerçekleştirdikten sonrasında Türk ve Macar iş insanlarıyla bir araya gelmiş olarak, Türkiye’deki fırsatlara ilişkin yatırımcılara informasyon verecek.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Guncelbursa.com İHA Abonesidir. İhlal bildirimleri için abuse@guncelbursa.com - Alt Yapı: Yel Medya