Güncel Bursa

Geçmeyen mide ağrılarına dikkat

GASTROENTEROLOJİ UZMANI DR. ÖĞRETİM ÜYESİ SERKAN UYSAL, NEDENİ TAM OLARAK BİLİNMEYEN MİDE KANSERİNİN SİNSİCE İLERLEMESİNİN ERKEN TEŞHİSİ GÜÇLEŞTİRDİĞİNİ SÖYLEDİ.

Geçmeyen mide ağrılarına dikkat
10 views
11 Temmuz 2019 - 18:24

SAMSUN (İHA) – Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Serkan Uysal, sebebi tam olarak bilinmeyen mide kanserinin kurnazca ilerlemesinin erken teşhisi güçleştirdiğini söylemiş oldu.

Sükunet içinde ilerlemesiyle malum mide kanseri, Türkiye’de en sık görülen kanser türlerinden biri. Sebebi tam olarak bilinmeyen mide kanserinin kurnazca ilerlemesi erken teşhisi güçleştiriyor. Üstelik karın ağrısı, şişkinlik, halsizlik şeklinde emarelerle başka hastalıkları öykünmek ediyor. Medicana Samsun Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Serkan Uysal, kimi zaman tek emaresi karın ağrısı olan mide kanseri ile ilgili bilgiler verdi. Dr. Uysal, “Mide kanserinin spesifik bir emaresi olmadığı ve kurnazca ilerlediği için risk faktörlerine bilhassa dikkat etmek gerekiyor. Genetik özelliklerin yanı sıra çevresel etkenler ve hastalığın gelişimine yol açan bazı öncül hastalıkların etkili olduğu düşünülüyor. Mesela Dünya Sıhhat Örgütü ağız yöntemiyle bulaşan helikobakter piloriyi kansere yol açan etkenler arasına almıştır. Sigara kullanımı da risk unsurlarından birini oluşturuyor. Sigara içmeye genç yaşta süregelen ve uzun soluklu ağır içici olan kişilerde kanserin gelişme riskinin ortalama iki kat arttığı gözlenmiş. Ek olarak bazı beslenme alışkanlıkları da etken olabiliyor. Bilhassa fazla tuz tüketimi, besin koruyucu katkılar, temiz olmayan içme suları, yüksek ısıda pişirilmiş etler, küflenmiş tahıllar, tohumlar, çekirdek tohumları ve yağda kızartılmış gıdalar, aşırı kırmızı et tüketimi de riski artırıyor” dedi.

Hastalığın emarelerini özetleyen Uysal, “Gece uykudan uyandıracak şekilde mide ağrısı ve hazımsızlık, sebebi bilinmeyen kilo kaybı, iştah azalması, erkenden doyma, demir eksikliği, yutma güçlüğü, kansızlık, bulantı ve kusma, dışkının siyah olması şeklinde emareler mide kanserine işaret edebiliyor. Bu emareler tümörün bulunmuş olduğu yere nazaran değişim gösterebiliyor. Bilhassa ailesinde mide kanseri hikayesi olanların bir şikayeti olmasa bile endoskopi yaptırarak kanser ya da kansere niçin olabilecek bazı mide hastalıkları açısından hekim kontrolüne gitmeleri mühim. Endoskopi esnasında biyopsi yapılarak teşhis konuluyor. Mide duvarının derin kısımlarına inmeyen tümörler de endoskopi ile çıkarılabiliyor. İleri evre mide kanserinde cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi uygulanıyor” diye konuştu.

Uysal, hastalığın tedavisi ve uyulması gerekenler hakkında ise şunları söylemiş oldu:

“Hastalıktan korunmak için ideal kilonuzu koruyun. Taze sebze ve meyve ağırlıklı beslenirken karbonhidrata sınır getirin. Tuzlu, tütsülenmiş, yağlı, asitli, beklemiş ve hazır gıdalar tüketmeyin. Hayatınızda sigara yada alkole yer vermeyin. Genetik olarak mide kanseri riskiniz var ise tertipli aralıklarla muayenelerinizi ve helikobakter pilori testini yaptırın. C vitamini ve kalsiyumdan varlıklı gıdalar tüketin. Mide kanseri sigara kullananlarda daha oldukça görülmektedir. Mide kanseri; midesinde polip bulunanlarda, helikobakter pilori enfeksiyonu olan yada tütsülenmiş besin ve turşu şeklinde yiyecekleri oldukça fazla tüketen bilhassa Asya toplumlarında daha sık görülen bir kanser türüdür. Fakat taze sebze meyve tüketiminin olduğu bölgelerde mide kanserinin sıklığı düşmektedir. Mide kanseri emaresi görüldüğünde kesinlikle bir gastroenteroloji uzmanına başvurularak endoskopi yaptırılması gerekir. Mide kanserinin mevcut tedavi şekillerinin içinde cerrahi ve kemoterapi ilk sıralarda başta gelmektedir. Bilhassa ikinci evreden süregelen mide kanserinde operasyon öncesi verilen kemoterapi tedavisi, operasyon sonrasındaki etkinliği arttırmak için oldukça önemlidir.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Guncelbursa.com İHA Abonesidir. İhlal bildirimleri için abuse@guncelbursa.com - Alt Yapı: Yel Medya