TBMM 48 gün sonra yeniden açılıyor

TBMM 48 gün sonra yeniden açılıyor

Türkiye'deki koronavirüs salgını sebebiyle 16 Nisan tarihinde tatile giren TBMM 48 günlük aranın ardından yeniden açılıyor.

48
0
PAYLAŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 48 günlük bir  aradan sonra yoğun bir gündem ile açılıyor 16 Nisan’da koronavirüs önlemleri kapsamında çalışmalarına ara vermek zorunda kalan Meclis’te yeni dönemin önceliği tedbir olacak.

Bu kapsamda, doğrultusunda Meclis’te ilk etapta grup toplantılarının yapılması da planlanmıyor.Haziran ayında bekçilerin yetkilerinin genişletilmesi, yargı reformu paketi, siyasi partiler kanununun görüşülmesi bekleniyor. Temmuz ayında ise Meclis Başkanı seçimi yapılması planlanıyor.

BEKÇİLERİN YETKİLERİNİN ARTIRILMASI

Meclis Genel Kurulu bekçilerinin uzun zamandır beklediği kanun teklifi görüşülecek. Teklifle bekçilerin görev ve yetkileri yeniden belirlenecek. Teklife göre, bekçiler kimlik sorabilecek, üst ve araç araması yapabilecek.

3. YARGI PAKETİ

Yargının yükünü hafifletmeyi planlanan 3’üncü yargı paketi Adalet Komisyonu’nun gündemine alınacak. Duruşmasız yargılama ve arabuluculuğun kapsamının genişletilmesi ile tüm davaların hızla sonuçlandırılması öngörülüyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK