Güncel Bursa

Norveç Dışişleri Bakanı Soried’in Kosova temasları

NORVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI INE ERİKSEN SOREİDE VE KOSOVALI BAKAN

Norveç Dışişleri Bakanı Soried’in Kosova temasları
63 views
25 Haziran 2019 - 16:24

Resmi ziyaret için Kosova’ya gelen Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide, Priştine’de ev sahibi Kosova Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli ile bir araya geldi.

Kosova Dışişleri Bakanlığında gerçekleşen baş başa ve heyetler arası görüşmelerin peşinden Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide ve Kosova Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Pacolli, Kosova’nın Avrupa-Atlantik entegrasyon sürecinde Norveç’in mühim bir rol oynadığını kaydetti. Pacolli konuşmasında vize muafiyeti mevzusuna da ağırlık verdi. Bakan Pacolli, Kosova’nın istenen tüm kriterleri yerine getirdiğini ve sürecin ilerlememesinden dolayı büyük hayal kırıklığı duyduklarını kaydetti. Kosova dış ilişkiler şefi, “Vize muafiyeti sürecinde ilerleme kaydedilmemesi artık politik boyutlara ulaştı” ifadesini kullandı.

Bakan Pacolli, Kosova-Sırbistan diyalog sürecine de değinerek, “İlişkilerimiz sadece iki egemen ülke olarak eşit işlem ile düzelebilir. Sulh ve özgür dolaşım hedefimiz doğrultusunda durmaksızın yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Norveç Dışişleri Bakanı ise Kosova’nın Avrupa-Atlantik entegrasyon yolunda, siyasal partilerin daha çok ortaklaşa iş ve koordinasyon içinde olmaları icap ettiğini dile getirdi.

Kosova ve Sırbistan diyalog süreci kapsamında ise Norveç dış ilişkiler şefi Sreide, bölgesel işbirliğinin güçlendirilmesini desteklediklerini beyan etti.

Kosova ziyaretini gerçekleştiren Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide, Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj tarafınca da kabul edildi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Guncelbursa.com İHA Abonesidir. İhlal bildirimleri için abuse@guncelbursa.com - Alt Yapı: Yel Medya