Güncel Bursa

Srebrenitsa şehitlerinin tek tek isimlerinin yazıldığı karanfiller duygulandırdı

BURSA’DA 95’ YILINDA SREBRENİTSA’DA YAŞANAN SOYKIRIMI ANMA VESİLESİYLE SERGİ VE TÖREN DÜZENLENDİ. TÖRENDE SREBRENİTSA’DAKİ ŞEHİTLERİN SAYISINCA ÜZERİNDE ŞEHİTLERİN İSİMLERİ YAZAN KARANFİLLER DAĞITILDI.

Srebrenitsa şehitlerinin tek tek isimlerinin yazıldığı karanfiller duygulandırdı
32 views
11 Temmuz 2019 - 19:35

Srebrenitsa’da 1995 senesinde yaşanmış olan soykırım Bursa’da anıldı. Srebrenitsa’daki her şehidin isminin tek tek yazıldığı karanfiller Bursalılara dağıtılırken duygulu anlamış olur yaşandı.

11 Temmuz Srebrenica anma günü vesilesiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi iş birliği ile Şehreküstü 15 Temmuz Şehitler Meydanın’daki Saraybosna kardeşilik çeşmesi önünde Srebrenica şehitleri anıldı. Faaliyete Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş ve oldukca sayıda yurttaş katıldı.

Faaliyette, Bursa Göç Zamanı Müzesi desteğiyle Saraybosna kardeşlik çeşmesi çevresinde Srebrenica Fotoğraf Sergisi yapılmış oldu. Konuşmaların arkasından ve şehitlerin sayısınca dağıtılan üstünde şehitlerin adları yazan karanfiller dikkat çekti.

“Acılara bizzat tanık oldum”

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 1995’in Temmuz ayında Srebrenitsa’da Sırplar tarafınca 2. Dünya Savaşı’ndan sonrasında Avrupa’da yaşanmış olan en büyük soykırımın gerçekleştirildiğini söylemiş oldu. “Bazı şeyleri konuşmak hakikaten acıdır” diyen Başkan Aktaş, “Sadece gelin biz Srebzenitsa’yı konuşalım. Duygularımızı tazeleyelim. Srebzenitsa’yı ne kadar sahiplenmemiz icap ettiğini anlayalım. Sırp kuvvetleri Srebrenitsa’da beş gün içinde 8.372 Boşnak’ı öldürdü, yüzlerce hanıma ve ufak yaşlarındaki kız çocuğuna saldırı etti. Ben Bosna’ya onlarca kere gittim. Orada bu acıları bizzat yaşamış insanlardan dinleme fırsatı buldum. Bigün içinde 20 binin üstünde sığınmacı Srebrenitsa’dan zorla çıkarıldı. Sırp saldırılarından kaçan binlerce Boşnak, BM tarafınca “güvenli bölge” duyuru edilen ve 400 Hollandalı sulh gücü askeri tarafınca korunan Srebrenitsa’ya sığındı. Sığınmacılardan ortalama 25 bini, sulh gücü askerlerince Srebrenitsa’ya birkaç kilometre mesafedeki Potaçari’de bulunan bir akü fabrikasına yerleştirildi. Fabrikadaki savunmasız binlerce Boşnak, Hollandalı askerlerce 11 Temmuz 1995’te Ratko Miladiç, nam-ı öteki ‘Sırp kasabı’, komutasındaki Sırp askerlerine teslim edildi. Askerler 12 yaş üstü tüm erkekleri bir yana, bayanları da öteki yana ayırdılar. Hanımefendilere saldırı edildi, erkekler ise kamyon ve otobüslere doldurularak ölüme götürüldü. Srebrenitsa’da yaşanmış olan bu kırım Avrupa’da hukuksal olarak belgelenen ilk soykırım olarak tarihe geçti. Bosna’da 3,5 yıl devam eden muharebede 312 bin şahıs yaşamını yitirdi, 2 milyon şahıs evini terk etmek mecburiyetinde bırakıldı. 27 bin 734 şahıs resmî kayıtlara yitik olarak geçti. Toplu Mezarları Araştırma Enstitüsü’nün yılardır sürdürdüğü çalışmalarda 20 bin kaybın cesedine ulaşıldı, bunlardan ortalama 18 bininin kimliği belirlendi. 1995 senesinde yaşanmış olan bu vahşetin yıldönümünde düzenlediğimiz bu etkinlik münasebetiyle, üzüntülerimizi Boşnak kardeşlerimiz ile paylaşıyor, beraber hatırlıyor, beraber ağlıyoruz. Onlar, namusları, vatanları, şefleri ve aileleri için can verdiler. Bu vesileyle soykırımda şehadet şerbetini içenleri dualarla yad ediyoruz” diye konuştu

“Yalnız bırakmadınız”

Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç de, iki gün ilkin Bosna Hersek’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile beraber kimlikleri tespit edilen 33 şehidi uğurlama törenine katıldığını hatırlattı. Bugün Türkiye’de ve dünyanın değişik vatanlarında 11 Temmuz 1995 soykırımının anıldığını dile getiren Sadoviç, “Bu katliama katılanlar, sebep olanlar cezalarını Lahey’de aldılar. Kimileri 700 yıla varan kimileri de yaşam boyu hapis cezaları aldılar. Sadece bu cezalar, bu dünyanın adaleti. Onlar diğer dünyada da en büyük cezayı alacaklar. Bu zor günümüzde bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyorum. Bosna Hersek’i hiçbir vakit unutmadığı için Türkiye’ye teşekkür ediyorum” dedi.

Protokol mensupları ondan sonra üstünde Boşnak şehitlerin isimlerinin yazılı olduğu karanfilleri vatandaşlara dağıtıp, fotoğraf sergisini gezdi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Guncelbursa.com İHA Abonesidir. İhlal bildirimleri için abuse@guncelbursa.com - Alt Yapı: Yel Medya