Güncel Bursa

Türk kahvesini cezve yerine fincanda pişiriyor

TÜRK KAHVESİNİ CEZVE YERİNE FİNCANDA PİŞİRİYOR

Türk kahvesini cezve yerine fincanda pişiriyor
125 views
03 Temmuz 2019 - 13:05

Bursa’da bir işletmeci, Türk kahvesini cezve yerine fincanda pişirerek değişik bir lezzet ortaya koyuyor.

680 senelik Fidan Han’ında ikinci dönem olarak çay ocağı işleten Murat Yaşam, 10 yıl ilkin Arnavut kökenli bir arkadaşının verdiği tarifle Türk kahvesini cezve yerine fincanda pişirmeye başladı. Kahveyi müşterinin içeceği fincanın içinde pişiren ustanın yapmış olduğu kahveler o denli beğenildi ki ünü ülke sınırlarını aştı. Yurt dışından hususi getirmiş olduğu ateşe dayanıklı fincanlarda pişen kahveden içmek için vatandaşlar zamanı Fidan Han’a geliyor. Kahve aktarma yapılmadan fincanın içinde piştiği için lezzeti bozulmuyor. Ateşin üstünde fincanda pişen Türk kahvesi lezzetini hususi fincanından ve pişme tekniğinden alıyor.

Bu pişirme tekniğini Bursa’da ilk kendileri başlattığını ifade eden Murat Yaşam, “27 senedir çarşıda çay ve kahve yapıyorum, burada büyüdüm. Babam Fidan Han’a 80 senesinde çalışmaya gelmiş. Ondan sonra çalmış olduğu çay ocağını devralmış. Ben bu işi babamdan devraldım. Fidan Han 680 senelik bir han. Bu han Bursa civarındaki en eski han. Bizim yaptığımız kahvenin geçmişi 10 yıl öncesine dayanıyor. Arnavut kökenli bir esnaf arkadaşımızın bir tarifi ile bu işe başladık. Bu Türk kahvesini yaparken cezve kullanmıyoruz. Suyu, kahvesi ve şekerini fincana koyduktan sonrasında fincanı ateşin üzerine koyup pişiriyoruz. Bu kahvenin adını ’İsli kahve’ koyduk. Kent dışından kahvemizi içmek için gelenler var. Namı kent dışına yayıldı. Bu kahveyi Bursa’da ilk biz hayata geçirmeye başladık. Bu şekilde bir kahve kültürü yoktu. İlk başlangıçta kahveyi hususi müşterilerimize yapıyorduk. Ondan sonra bu lezzeti hepimiz tatsın diye düşünüp gelen her müşterimize sunmaya başladık. O denli oldukça sevildi ki şimdi bir tek bu kahveyi içmek için hana gelenler var. Bizim çay ocağında kahve yapımı için cezve kullanılmıyor. Bu kahve her fincanda olmuyor. Bu fincanları yurt dışından getiriyoruz. Fincanlar ateşe dayanıklı. Kahveye lezzeti fincan veriyor. Hanı ziyaret için gelen yabancı turistler kahvemizden içince fanatik kalıyor. Kahveyi yanında sunduğumuz ekstralarla 7 liraya satıyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Guncelbursa.com İHA Abonesidir. İhlal bildirimleri için abuse@guncelbursa.com - Alt Yapı: Yel Medya