Güncel Bursa

Yıldırım: “Türkiye Yavuz’la bölgedeki gücüne güç katacak”

TEPSAM BAŞKANI TEOMAN YILDIRIM, 6. NESİL ULTRA DERİN DENİZ SONDAJ GEMİSİ YAVUZ’UN AKDENİZ’DEKİ İLK SONDAJINA DOĞRU YOLA ÇIKMASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI.

Yıldırım: “Türkiye Yavuz’la bölgedeki gücüne güç katacak”
44 views
20 Haziran 2019 - 18:00

TEPSAM Başkanı Teoman Yıldırım, 6. nesil ultra derin deniz sondaj gemisi Yavuz’un Akdeniz’deki ilk sondajına doğru yola çıkmasıyla ilgili izahat yapmış oldu.

Yıldırım, yapmış olduğu açıklamada, “Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Magosa Körfezi’nde bulunan Karpaz-1 kuyumuzda üç bin 300 metre sondaj derinliğine ulaşacak olan Yavuz, buradaki çalışmalarını ortalama 3 ayda tamamlayacak. Yavuz, 12 bin metre derinlikte oldukça yüksek basında altında sondaj gerçekleştirecek. 6. jenerasyon sondaj gemisi olarak değerlendirilen Yavuz, çift kuleli bir vapur olma hususi durumunu taşıyor.Kıbrıs merkezli enerji mücadelesinin yaşandığı bölgede Türkiye, hak ve menfaatlerin korunması adına çalışmalarına devam ediyor. Türkiye, Yavuz’la bölgedeki gücüne güç katacak” dedi.

Yıldırım, “Türkiye’nin “ulusal enerji ve maden politikası” kapsamında, denizlerdeki arama ve sondaj faaliyetlerinin artırılması maksadıyla TPAO tarafınca satın alınan Yavuz’un sondaj esnasında çevreye, deniz hayatına ve canlılara hiçbir zarar vermeyen çevre dostu bir teknoloji ile yola çıkmış olması itimat vericidir. Yavuz gemisi bu ülkenin yarını için emeklerini ve bilgilerin ortaya konulduğu mühim bir yatırımdır. Internasyonal şirketlerle arayış içindedir. Bu uluslar arası firmalar askeri nitelikli gerginlik hallerinde platformlarını toplayıp gidebilir. Zira bu alanın parçası değiller. Bu yetki alanlarının sahipleri bellidir. Türkiye ve KKTC de bundan koparılamaz. Yapımı 2011’de tamamlanan Yavuz, daha ilkin Tanzanya, Kenya, Malezya ve Filipinler başta olmak suretiyle değişik ülkelerde vazife alan geminin daha verimli olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Guncelbursa.com İHA Abonesidir. İhlal bildirimleri için abuse@guncelbursa.com - Alt Yapı: Yel Medya